595388-2023 - ResultatSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Engångsprodukter inom områdena knivar, knivblad, hudstansar, ringkyretter, suturtagare
Referensnummer: UC-2022-448
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde 1 Engångsknivar med skaft
Anbudsområde 2 Engångsknivar med säkerhetslösning/säkerhetsskydd
Anbudsområde 3 Skalpellblad/knivblad
Anbudsområde 4 Hudstansar
Anbudsområde 5 Ringkyretter
Anbudsområde 6 Engångsknivblad för suturtagning
Anbudsområde 7 Biopsiblad
Anbud ska avse samtliga ingående delar och efterfrågade storlekar inom respektive anbudsområde.
Upphandlande myndighet kommer att anta en (1) anbud per anbudsområde under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav. (se "Kommersiella villkor").
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141411 Skalpeller och knivblad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen