595498-2022 - ResultatSverige-Kalmar: Mätutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Geodetiska mätinstrument
Referensnummer: 2022-59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38300000 Mätutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av en (1) totalstation med option på ytterligare en (1) totalstation och en (1) GNSS-mottagare. Totalstationerna måste kunna användas tillsammans med våra befintliga fältdatorer och GNSS-mottagare av märket Trimble, på ett sådan sätt att mätmetoden RUFRIS kan tillämpas.
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Zeljko Starcevic, upphandlare
tfn: 0480454069
e-post: zeljko.starcevic@kalmar.se
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast 2022-10-10 14:00
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Avtalsform
Kontrakt kommer att tecknas med en leverantör för hela åtagandet. Anbud kan endast lämnas på hela uppdraget.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs enligt reglerna i 19 kap. lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) för upphandlingar under tröskelvärdena. Upphandlingen kommer attske enligt följande förfarande:
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38410000 Mätinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Beställaren avser att upphandla mätinstrument, 1 totalstation och 1 GNSS-mottagare med option på ytterligare en totalstation, som ska kunna användas tillsammans med våra befintliga fältdatorer och totalstationer/GNSS-mottagare av märket Trimble, på ett sådant sätt att mätmetoden RUFRIS kan tillämpas.
Kravets uppfyllnad är en förutsättning för att vi ska kunna bedriva mätverksamheten på ett rationellt och effektivt sätt.
Se avsnitt – Kravspecifikation/Tekniska specifikationer.
Upphandlingen genomförs enligt reglerna i 19 kap. lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) för upphandlingar under tröskelvärdena.
Dialog
Beställaren får föra en dialog med en eller flera av leverantörerna under upphandlingen. Dialogen får omfatta rättelser av fel samt förtydliganden och kompletteringar av anbudet eller andra handlingar som leverantören har lämnat in, under förutsättning att en sådan åtgärd är förenlig med de upphandlingsrättsliga principerna om exempelvis likabehandling och öppenhet.
Prövning av leverantören
Leverantören ska uppfylla följande obligatoriska krav. En leverantör som inte uppfyller de obligatoriska kraven kan komma att uteslutas från upphandlingen.
Ska-krav
Samtliga angivna ska-krav i upphandlingsdokumentet, med tillhörande bilagor ska vara uppfyllda av leverantören.
Behörighet att utöva yrkesverksamhet
Leverantören ska vara registrerad i aktiebolags-, handels- eller föreningsregister eller motsvarande register som förs i den stat där leverantörens verksamhet är etablerad.
Beställaren kommer att kontrollera att kravet är uppfyllt för anbudsgivare med säte i Sverige. En leverantör med säte i annat land ska som bevis för att kravet är uppfyllt bifoga utdrag från hemlandets aktiebolags-, handels- eller föreningsregister.
Ekonomisk och finansiell ställning
Leverantören ska ha tillräcklig ekonomisk och finansiell ställning för att kunna fullgöra avtalet. Leverantören anses ha tillräcklig ekonomisk och finansiell ställning om denne har:
en riskklassificering/rating enligt affärs- och kreditupplysningsföretaget CreditSafe AB som inte understiger medel risk (kreditvärdig 40)
Beställaren kommer att kontrollera leverantörens riskklassificering enligt CreditSafe.
Utvärdering
Utvärdering kommer att ske av de anbud som uppfyller samtliga obligatoriska krav och som lämnats av leverantörer som uppfyller kvalificeringskraven ovan. Beställaren kommer att anta det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet, baserat på pris.
Den leverantör som har offererat det lägsta anbudspriset kommer att tilldelas kontraktet.
Anbudspris
Leverantören ska ange ett totalt fast pris i SEK, exklusive mervärdesskatt för 1 totalstation och 1 GNSS-mottagare med option på ytterligare en totalstation.
Antagande av anbud
Det anbud som offererar det lägsta priset vid utvärderingen är det ekonomiskt mest fördelaktiga och kommer att tilldelas kontraktet.
Bilagor
1. Sanningsförsäkran
2. Undertecknande av anbud