595527-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vetenskapsutvecklare inom oceanografi och meteorologi
Referensnummer: 2019/1616/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en (1) vetenskapsutvecklare inom oceanografi och meteorologi.
SMHI har behov av kompetens i gränslandet mellan systemutveckling och modellutveckling där det gäller att förstå båda världar och vara familjär med oceanografiska och meteorologiska begreppsvärden och format. SMHI avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
Kortfattad beskrivning av efterfrågad vara/tjänst
Upphandlingen omfattar en (1) vetenskapsutvecklare inom oceanografi och meteorologi. SMHI har behov av kompetens i gränslandet mellan systemutveckling och modellutveckling där det gäller att förstå båda världar och vara familjär med oceanografiska och meteorologiska begreppsvärden och format. SMHI avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71351610 Meteorologi, 71351920 Oceanografi och hydrologi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen