2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad för beläggning, återställning efter grävning, konstbyggnader och vägmarkering
Beskrivning: Ramavtalet omfattar följande för respektive upphandlande myndighet : Helsingborgs stad - underhållsbeläggningar - underhållsåtgärder på belagda ytor - beläggning på nybyggnation och ombyggnation - återställning efter grävning - underhållsåtgärder av konstbyggnader inom Helsingborgs stad - vägmarkering inom Helsingborgs stad FF Fastighetsförvaltningen, SFF samt BUN - underhållsbeläggningar på parkeringsytor, skolor och idrottsanläggningar Nordvästra Skånes Vatten och Avlopp AB - återställningsarbeten efter grävning - vägmarkering Öresundskraft AB inklusive helägda dotterbolag - återställningsarbeten efter grävning - vägmarkering Helsingborgs Hamn AB - Underhållsbeläggningar av belagda ytor - underhållsåtgärder av Konstbyggnader - vägmarkering - återställning efter grävning Nordvästra Skånes Renhållnings AB - underhållsbeläggningar av belagda ytor - nyanläggning av ytor - rivning och fräsning av asfalt samt justering i obundet lager innan beläggning - vägmarkering - återställning efter grävning
Intern identifierare: 715/2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45233222 Vägbeläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 44113300 Asfalterat material, 44113310 Asfalterat vägmaterial, 44113320 Asfalterad gatsten, 44113600 Bitumen och asfalt, 44113610 Bitumen, 44113620 Asfalt, 45000000 Anläggningsarbete, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45233200 Diverse ytbehandling, 45233221 Vägmarkeringsarbeten, 45233223 Nybeläggning av körbana, 45233228 Ytbeläggningsarbete, 45233250 Beläggningsarbeten utom vägbeläggningar, 45233251 Nybeläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Entreprenad för beläggning, återställning efter grävning, konstbyggnader och vägmarkering