595726-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vård och omsorg på särskilt boende för äldre på Karl Nordströms väg 1, 9a, 9b och 15
Referensnummer: SN 2019/0133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Varbergs kommun erbjuder er att delta i upphandling av utförande av vård och omsorg på särskilt boende på Karl Nordströms väg 1, 9a 9b och 15
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85310000 Socialt arbete, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
De särskilda boendena är belägna i fyra hus på kurortsområdet i Apelviken enligt följande:
Karl Nordströms väg 1
Totalt 12 lägenheter, fördelat på två plan med 6 lägenheter på varje våningsplan Lägenheterna är för närvarande inriktade mot personer med demenssjukdom.
Karl Nordströms väg 15
Karl Nordströms väg 9A
Totalt 13 lägenheter, fördelat på tre plan (4+4+5). Lägenheterna är för närvarande inriktade mot personer med somatiska funktionsnedsättningar.
Karl Nordströms väg 9B
Totalt 14 lägenheter, fördelat på tre plan (4+5+5). Lägenheterna är för närvarande inriktade mot personer med somatiska funktionsnedsättningar.