595731-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlshamn: Hamnanläggningsarbeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Karlshamns Hamn RoRo 3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45241000 Hamnanläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Det ska byggas ett nytt roro(färje) läge i Stillerydshamnen Karlshamn.
Denna förfrågan gäller mark-VA-arbete, grundarbete, sjöarbete, betongarbete, elarbete samt landel mm.
Entreprenaden kommer att gå upp i en samlad generalentreprenad.
Entreprenörer som handlas upp separat är ramp och semi auto mooring.
Dessa ska tas över utav generalentreprenören mot en viss ersättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen