595793-2021 - ÄndringSverige-Färgelanda: Transporter (utom avfallstransport)
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts med buss i Färgelanda kommun
Referensnummer: UH-2021-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Färgelanda kommun bjuder in till anbud för skolskjuts med buss avseende grundskolan med trafikstart augusti 2023. Skolskjutsuppdraget omfattar 8 bussar.
Upphandlingen gäller för Färgelanda kommun men samordnas med Bengtsfors, Dals Ed och Åmål.
Färgelanda är lokaliserad i Dalslands inland. Färgelanda  är till ytan c:a 620 km2 och hemkommun  c:a 6 550 invånare.
Skolverksamheten och skolskjutsen är organiserad under sektor barn- och utbildning. Skolverksamheten i Färgelanda omfattar år 2021 fem (5) grundskolor och två (2) grundsärskola med sammanlagt ca 770 elever, varav ca 350 planeras att åka med skolskjuts med upphandlad buss. Skolåret tillika skolskjutsuppdraget är 178 dagar per år.