595839-2022 - ÄndringSverige-Karlstad: Passerkontrollsystem
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kundräkningssystem (KRS) för Kollektivtrafik Region Värmland även kallad Automatisk passagerarräkning (APC)
Referensnummer: RS/220927
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42961100 Passerkontrollsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
Uppdraget avser utrustning för registrering av på- och avstigande resenärer på bussar i kollektivtrafik. Dessutom ingår produkter och tjänster för databearbetning och driftövervakning av systemets funktion.
Kundräkningssystem (KRS) ska samla in information om antalet kunder i kollektivtrafikens fordon. Informationen ska användas både i realtid för att hantera fordonsbeläggning. Efterbehandlade data ska också användas för trafikplanering och jämförelse med försäljningsstatistik samt för avtalsansvariga för att följa upp gällande trafikavtal.
Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten.