595920-2019 - ResultatSverige-Hässleholm: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Eslöv stads- och regionbuss
Referensnummer: 388/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar stads- och regiontrafik i Eslöv området.
Linjeutbudet består idag av tre stadstrafiklinjer samt fyra regiontrafiklinjer. Stadstrafiklinjerna i Eslöv är linje 1, 2 och 3 och regiontrafiklinjerna är linjer 157, 436, 470, 474.
Produktion för T19: drygt 1 000 000 km/år och cirka 33 000 tim/år.
8 dimensionerade regionbussar och 5 dimensionerade stadsbussar ingår i trafikuppdraget idag.
Cirka 600 000 resor i stadstrafiken och cirka 200 000 resor i regiontrafiken årligen.
Nämnda linjer samt volymer ska betraktas som riktvärden och är inte bindande.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen