595928-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Flygtransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av helikoptertrafik i Stockholms skärgård under vintersäsong
Referensnummer: TN 2019-0533
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60400000 Flygtransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar transport av passagerare som är fastboende på öar utan kollektiv båttrafik från ön till enligt nedan definierade kommuncentra, under den perioden som skärgården är isbelagd. Periodens längd är helt beroende på isläget i skärgården och varför Waxholmsbolaget meddelar leverantören när trafiken påbörjas och avslutas.
Dessa kommuncentra avses Värmdö, Stockholm, Österåker, Haninge, Norrtälje, Nynäshamn och Vaxholm.
Trafiknämnden har för avsikt att teckna avtal med en (1) leverantör.
Avtalstid
Beställaren har för avsikt att teckna avtal enligt nedan:
Planerad driftstart: 2020-01-10
Avtalets slutdatum: 2022-12-31
Beställaren har därutöver option på förlängning om sammanlagt 1+1 år. Uppdraget omfattar även en period (ca 1 månad) för införande av uppdraget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34711000 Helikoptrar och flygplan, 60420000 Icke-reguljär flygtrafik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Trafikuppdraget omfattar transport av passagerare som fastboende på öar utan kollektiv båttrafik från ön till kommuncentrum, under den perioden som skärgården är isbelagd.
Omfattning:
Resandet är begränsat för passagerarna till en tur- och returresa per passagerare/vecka. Periodens längd är helt beroende på isläget i skärgården, detta innebär att det är Waxholmsbolaget (Beställaren) som avgörar när trafiken avslutas och påbörjas.
Inledning
Trafikförvaltningen inbjuder härmed anbudsintressenter att lämna anbud i upphandlingen gällande helikoptertrafik i Stockholms skärgård under vintersäsongen.
Omfattning
Statistik för helikoptertrafiken mellan 2016 och 2019.
År
2016
2017
2018
2019
Fakturerade timmmar
252
231
255
266