595942-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Konsulttjänster för upphandling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Upphandlingskonsulter
Referensnummer: 423-2134/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med leverantörer som kan täcka det behov som SGU har av upphandlingskonsulter, framförallt vid produktionstoppar och tillfälliga vakanser. I dagsläget har vi ingen koll på den totala volymen som SGU handlar för varje år. Inköpsbehovet finns dels i den "producerande" verksamheten dels inom de avdelningar som har en stödjande funktion till verksamheten. SGU har fem avdelningar enligt nedan och hanterar nedan i korthet beskrivna frågor: Mineralresurser -samlar in, tolkar, sammanställer och tillhandahåller kunskap och information för och om mineralnäringen i Sverige, samt bedriver externfinansierade uppdrag. Avdelningen består av tre enheter; ekonomisk geologi, geofysik, mineralinformation och gruvnäring samt en strateg, FoU-strateg, som organisatoriskt är placerad direkt under avdelningschefen.Samhällsplanering - samlar in, tolkar, sammanställer och tillhandahåller kunskap och information som används i samhällsplanering samt bedriver externfinansierade uppdrag. Avdelningen består av fyra enheter; samhällsplanering berg, samhällsplanering jord, samhällsplanering marin miljö, marin drift och teknik.Mark och grundvatten - verkar för miljökvalitetsmålen Grundvatten av god kvalitet och Giftfri miljö. Avdelningen samlar in, tolkar, sammanställer och tillhandahåller kunskap och information om grundvatten utifrån länsstyrelsers, kommuners och andra användares behov. Avdelningen utreder och åtgärdar förorenade områden samt bedriver externfinansierade uppdrag. Avdelningen består av fyra enheter; hållbar vattenförsörjning, grundvattenövervakning, renare mark och vatten samt vatten i berg.Ledning och verksamhetsstöd - är en stödfunktion till generaldirektören och till övriga verksamheten. I avdelningens ansvar ingår en övergripande tillsyn av att SGU följer de krav som ställs på verksamheten och att intern styrning och kontroll enligt myndighetsförordningen, jämte uppföljning och riskhantering, fungerar tillförlitligt. Avdelningen består av fem enheter; verksamhetsstyrning och
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Under 2022/2023 köpte SGU konsulttimmar för upphandlingsarbete motsvarande ca 1 300 000 kr totalt. Per år har i snitt 15 upphandlingar genomförts av konsult, varav de flesta var tekniska konsulter och saneringsentreprenader, dock så finns ett uppdämt behov av upphandlingar på varor och övriga tjänster samt en del IT-produkter och tjänster.
Förväntade avrop beräknas motsvara det historiska, omfattningen kan dock både minska och öka och beror mycket på hur mycket medel som tilldelas myndigheten. Leverantör ska kunna leverera verkligt behov.
Takvolym för hela ramavtalet är 7 000 000 kr.