595962-2022 - ÄndringSverige-Karlstad: Röntgenapparatur
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skelett-/lunglab
Referensnummer: RS/220972
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser komplett fast installerat röntgenlab, för undersökning av skelett och lungor.
Utrustningen kommer att användas för både elektiva samt akuta undersökningar av rörelseorganen och lungor både stående, sittande och liggande, samt även liggande i patientsäng och bårvagn. Undersökningsvolymerna är ungefär 11000 per år. Utrustningarna ska vara tillgänglig för drift dygnet runt, då vi har akutverksamhet även nattetid. Utrustningen kommer stå påslagen eller i standby om uppstartstiden är snabb.