596021-2023 - ResultatSverige-Gävle: Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult för värdering av elproduktionsenheter
Referensnummer: LM2022/046066
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens innehåll och omfattning
Lantmäteriet kommer på uppdrag av Skatteverket att medverka i förberedelsearbetet inför den allmänna fastighetstaxeringen för elproduktionsenheter (AFT25). Inom ramarna för detta arbete kommer Lantmäteriet dels att bistå Skatteverket med expertkunskap inom fastighetsvärdering dels genomföra vissa väl avgränsade analyser.
Syftet med denna upphandling är att förstärka vår egen kompetens inom värdering av elproduktionsenheter samt säkerställa uppställda tidsramar av Lantmäteriets leveranser till Skatteverket ("Uppdraget").
Lantmäteriet efterfrågar i denna upphandling en specialist på värdering av elproduktionsenheter vid fastighetstaxering ("konsult") som ska utföra Uppdraget.
Upphandlingen kommer inte att tilldelas i separata delar eftersom det, med hänvisning till uppdragets innehåll, omfattning och utförande, skulle innebära en ökad risk för färdigställandet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen