596115-2020 - PlaneringSverige-Göteborg: Motoroljor
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Oljor och vätskor
Referensnummer: 20/0083
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09211100 Motoroljor
II.1.4.
Kort beskrivning
På uppdrag av Göteborg Stads Leasing AB vill förvaltningen för Inköp och upphandling genom denna RFI ge potentiella leverantörer och andra berörda parter möjligheten att inkomma med synpunkter på ett antal frågeställningar. Detta inför en planerad upphandling av Oljor och vätskor till ca 2300 fordon i stadens verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
På uppdrag av Göteborg Stads Leasing AB, vill förvaltningen för Inköp och upphandling genom denna RFI ge potentiella leverantörer och andra berörda parter möjligheten att inkomma med synpunkter på ett antal frågeställningar inför upphandlingen.
Syftet med upphandlingen är att förse verksamheten med motorolja, spolarvätska, glykol, bromsvätska och övriga i fordon använda vätskor. Service och reparation på personbilar och lätta lastbilar upp till 3,5 ton för ca 2300 fordon görs av Göteborg Stads Leasing varje år.