596176-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Färskt bröd
Referensnummer: RS/200759
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 5,4 SEK baserat på 2019 års inköpsvolymer/behov.
Regionen kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Underlaget avser Färskt bröd:
Produktgrupp 1
Matbröd, övrigt sortiment
Produktgrupp 2
Kaffebröd, bakelser, övrigt sortiment
Leverans sker till enligt bilaga 4 och 5 men övriga verksamheter inom regionen kan också beställa på tecknat avtal. Leverans sker enligt överenskommelse.
Beräknad avtalslängd är 2+2 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Matbröd
Del nr: Produktgrupp 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15811100 Bröd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 5,6 SEK baserat på 2019 års inköpsvolymer/behov.
Kaffebröd, bakelser
Del nr: Produktgrupp 2