Huvudsaklig CPV-kod 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillväxtverket söker en leverantör för att förvalta kapital med syfte att genomföra och förvalta riskkapitalinvesteringar i forskningsintensiva små eller medelstora företag i tidiga utvecklingsfaser. Ambitionen är ett riskkapitalprojekt som omsluter 250 miljoner kronor och som bidrar till finansieringen av minst 13 företag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 79910000 Kapitalförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen