2. Förfarande
Förfarande
Titel: Handhållet ultraljud för diagnostiska undersökningar och procedurer
Beskrivning: Upphandlingen avser regionalt ramavtal för succesiva inköp av av handhållet uttraljudssystem som inkluderar prob/-er samt mobilapplikation. Användningsområdet för ultraljudssystemet är diagnostiska undersökningar och procedurer inom ramen för POCUS (Point-of-Care Ultrasound). Den kliniska användningen kommer att ske inom och utanför sjukhuset, på avdelningar och mottagningar, samt inom olika typer av mobila sjukvårdsteam hemma hos patienter.
Intern identifierare: 2026-O002211
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000