596263-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Elektriska hushållsapparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vitvaror
Referensnummer: UH-2020-433
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39710000 Elektriska hushållsapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser köp av vitvaror, med och utan installation för avrop vid behov under avtalstiden.
Med vitvaror avses till exempel tvättmaskiner, torktumlare, torkskåp diskmaskiner, spisar, frys- och kylskåp.
Tjänster som leverans och installation samt återtag av utbytt enhet och återtag av emballage ska kunna ombesörjas av leverantören.
Leverantören ska erbjuda miljöanpassade vitvaror som fungerar i både privat och offentlig miljö. Viktiga miljöaspekter som tagits hänsyn till är energianvändning och ljudnivå.
Antagen leverantör ska arbeta aktivt med att erbjuda vitvaror av god kvalitét med låg miljöpåverkan till lägsta kostnad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39710000 Elektriska hushållsapparater, 39711100 Kylskåp och frysar, 39711130 Kylskåp, 39711360 Ugnar, 39711400 Grillar, spishällar, värmeplattor och kokplattor, 39711420 Spishällar, 39713100 Diskmaskiner, 39713200 Tvätt- och torkmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med vitvaror avses varor/maskiner som till exempel tvättmaskiner, torktumlare, torkskåp diskmaskiner, spisar, frys- och kylskåp.
Exempel på utrymmen/platser där vitvarorna ska placeras är serviceboenden, HVB-hem, personalutrymmen, lunchrum, mindre förskolor.
För att minimera störningar i kundens löpande verksamheter ska antagen leverantör ha en hög servicegrad och säkerställa att leverans och utbyten av vitvaror kan ske utan dröjsmål.