596264-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Rengöringsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskindiskmedel storhushåll
Referensnummer: UH-2020-387
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39830000 Rengöringsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leveranser av storkökskemikalier såsom maskindiskmedel, torkmedel, avkalkningsmedel, rengöringsmedel till Skellefteå- och Norsjö kommun.
Även doseringsutrustning inklusive installation, service och demontering till Skellefteå kommuns samtliga kök ingår.
Köken omfattar skolor, förskolor och äldreomsorgskök samt AROM-köket (se flik leveransadresser i anbudsspecifikationen)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39830000 Rengöringsmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831210 Maskindiskmedel, 39832000 Diskmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen