596337-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tandläkarvård och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tandtekniska arbeten
Referensnummer: 2-4104/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85130000 Tandläkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende ramavtal för tandtekniska tjänster och tandtekniska produkter.
Omfattning
För att täcka behovet av tandteknikertjänster kommer ramavtal att tecknas med ett antal leverantörer. Avtal kommer att tecknas för leveranser av tandtekniska tjänster och tandtekniska produkter till:
Tandteknikeruppdrag A - Studentkliniken Tandteknikeruppdrag B - Specialistklinikerna
För respektive Tandteknikeruppdrag kommer avtal tecknas för tre (3) olika uppdragskategorier :
1) Fast protetik och implantat
2) Avtagbar protetik3) Bettfysiologi
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33132000 Tandimplantat, 33135000 Utrustning för tandreglering, 33138000 Produkter för tandproteser och tandreglering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen