59635-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taxi persontransporter, barn och vuxna.
Referensnummer: UH-2016-248
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar samtliga persontransporter med taxi/specialfordon, turbundna resor samt ev. tillkommande extrainsatta resor, (som beviljats tillstånd för resa enligt skollagen, eller socialtjänstlagen) av barn fr.o.m. förskoleåldern t.o.m. gymnasiet och vuxna.
Olika funktionshinder kan förekomma hos resenärerna.
Vanligt förekommande funktionsnedsättningar är demens, autism, hjärnskada, synskada, hörselskada och utvecklingsstörning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 21 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar samtliga persontransporter med taxi /specialfordon, turbundna resor samt ev. tillkommande extrainsatta resor, (som beviljats tillstånd för resa enligt skollagen, eller socialtjänstlagen) av barn fr.o.m. förskoleåldern t.o.m. gymnasiet och vuxna.