2. Förfarande
Förfarande
Titel: Revisionstjänster
Beskrivning: Uppdraget avser att i enlighet med kommunallagen och god revisionssed vara sakkunnigt biträde till de förtroendevalda revisorerna i deras granskning av regionens nämnder, styrelser och bolag. Desakkunniga ska biträda i planering, genomförande, bedömning och administration av deförtroendevaldas uppdrag. De ska arbeta i nära samverkan med de förtroendevalda revisorerna ochövriga aktörer och ha såväl en granskande som en stödjande roll. Uppdraget omfattar redovisningsrevision, förvaltningsrevision och administration för de förtroendevaldarevisorerna. Upphandlingen avser revisionsinsatser för verksamhetsåren 2025-2029.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79210000 Redovisning och revision
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96831:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79212000 Revision