596442-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Statistiktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende tjänster inom statistik och utredning
Referensnummer: 2.3.1-01553-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79330000 Statistiktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Universitets- och högskolerådet (UHR) genomför en upphandling av ramavtal avseende tjänster inom statistik och utredning. Upphandlingen omfattar två anbudsområden, UHR inbjuder er att inkomma med anbud i upphandlingen inom ett eller båda av följande anbudsområden:
Anbudsområde 1 - Statistiktjänster
Anbudsområde 2 - Utredningstjänster
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 13 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Statistiktjänster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal avseende statistiktjänster
Utredningstjänster
Del nr: 2
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 79311300 Undersökningsanalys, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 79720000 Utredning
Ramavtal avseende utredningstjänster