Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NDS V-321 Kemikalier för marksanering
Referensnummer: 19/138
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24900000 Finkemikalier och andra kemikalier
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsgivare ska styrka att tillräcklig mängd kemikalier kan levereras inom den tidplan som gäller för behandlingen. Detta innebär leverans av i storleksordningen 1 000 ton natriumpersulfat utan aktiveringskemikalier samt 800 ton persulfat med erforderlig mängd aktiveringskemikalier. Preliminärt ska kemikalierna levereras under perioden augusti – december 2020. Tidplanen är preliminär och leveransperioden kan komma att förskjutas och/eller utsträckas i tiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier, 24960000 Olika slag av kemiska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen