596492-2021 - ResultatSverige-Karlskrona: Anläggningsarbete för vattenprojekt
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Infartsleden, stadens entré, totalentreprenad i partnering
Referensnummer: KS 2021/7307 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.1.4.
Kort beskrivning
Stadens entré – delprojekt Brohålan – Blekingegatan
I samband med detaljplanearbete för Pottholmen II har flera studier av bebyggelsestruktur tagits upp för diskussion kring den befintliga infarten från Brohålan till Blekingegatan. Området ansluter till en hamnbassäng i öster. Slutsatsen av stadsanalysen är att infarten ska ligga längs med vattnet så att
upplevelsen av entrén till Karlskrona även fortsättningsvis ska karaktäriseras av havskontakt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45241000 Hamnanläggningsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I samband med detaljplanearbete för Pottholmen II har flera studier av bebyggelsestruktur tagits upp för diskussion kring den befintliga infarten från Brohålan till Blekingegatan. Området ansluter till en
hamnbassäng i öster. Slutsatsen av stadsanalysen är att infarten ska ligga längs med vattnet så att
upplevelsen av entrén till Karlskrona även fortsättningsvis ska karaktäriseras av havskontakt. Fördjupade underlag kring grundläggning och geoteknik har tagits fram, och det påldäck som infarten
ligger på har inventerats. Analyser av markförutsättningar påtalar ett stort behov av åtgärder för att
vägen fortsatt ska hålla för den trafikmängd och belastning som infarten kräver. Även analyser av
påldäcket visar på akuta behov av åtgärder för att bibehålla trafikklass 1 som Marinbasen och andra
verksamheter på Trossö kräver.
Den stora osäkerhet kring markförhållanden och byggteknik för infart och tillkommande bebyggelse
längs järnvägen är utgångspunkten för ett samarbete med entreprenör i ett tidigt skede. Här finns
möjlighet för innovativa lösningar i ett partneringsamarbete.