Denna upphandling avser läkemedelsförsörjning till Region Dalarnas primärvård, folktandvård, öppenvårdsmottagningar utanför sjukhus samt SÄBO. Med läkemedelsförsörjning avses
ordermottagning, orderberedning, iordningsställande, emballering samt leverans av läkemedel och läkemedelsnära produkter till godsmottagningsadress vid Falu lasarett och Mora
lasarett.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
Upphandlingen omfattar tjänsten att leverera läkemedel och läkemedelsnära varor till Region Dalarnas primärvård, Folktandvård, öppenvårdsmottagningar utanför sjukhus samt SÄBO. till ett värde av ca 8 000 000 sek