596526-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster
Referensnummer: ORU 2.3.2-05598/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar tjänstekontrakt avseende städtjänster och fönsterputs.
Upphandlingen är uppdelad i två områden.
- Campus Grythyttan
- Campus Örebro (Kårhuset).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader, 90911300 Fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
- Campus Örebro (Kårhuset). För campus Örebro så avser tjänsterna endast för Kårhuset. Resterande hus städar universitet i egen regi.
Upphandlingsobjekt
Campus Grythyttan
Campus Örebro (Kårhuset).
För campus Örebro så avser tjänsterna endast för Kårhuset. Resterande fastigheter städas i egen regi och fönsterputsen sker genom upphandlad leverantör.
Mer detaljer kring föremålet för upphandling framgår av Kravspecifikation Grythyttan och Kravspecifikation Kårhuset med respektive bilaga för Arbetsbeskrivning.
Omfattning
Städtjänster Grythyttan
- Måltidens Hus 1855 kvm
- Kärnhuset 1376 kvm
Total städyta: 3 231 kvm
Städtjänster Kårhuset
Total städyta: 1 100 kvm
Fönsterputs Grythyttan och Kårhuset
Enligt bilagor 8-9 Öppningsegenskaper
Visning på plats rekommenderas.
Typ av kontrakt och kontraktstid
Tjänstekontrakt med kontraktstart 2023-03-01 eller från ömsesidig signering, dock tidigast vid den planerade kontraktstarten.
Kontraktet löper t.o.m. 2025-02-28.
Därefter förlängs kontraktet automatiskt med 12 månader i taget om inte universitetet meddelar något annat senast tre (3) månader innan innevarande kontraktsperiod löpt ut. Universitetet har möjlighet att förlänga kontraktet sammanlagt upp till totalt 48 månader med oförändrade villkor. Maximal kontraktstid är sex (6) år.