596536-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kundanpassade set
Referensnummer: UC-2017-433
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser teckna avtal för försörjning av 82 stycken kundanpassade set till Region Östergötlands vårdande avdelningar.
Ett kundanpassat set är ett sterilt paket innehållandes allt eller merparten av det förbrukningsmaterial som krävs vid ett specifikt medicinskt ingrepp. Seten är ofta skräddarsydda utifrån ingreppens tillvägagångssätt på olika specifika avdelningar, varför ett set till ett ingrepp som genomförs på ett specifikt sjukhus kan skilja sig åt från ett annat set till samma typ av ingrepp med som genomförs på ett annat sjukhus.
Innehållen i seten är ofta produkter som köparen i många fall har upphandlat separat, men där köparen se ett mervärde i att få ett färdigpackat set istället för att lägga tid på att plocka produkterna separat inför ingreppen.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera hela set. Varje set utvärderas och tilldelas var för sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 90 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1-82
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se huvudsaklig beskrivning ovan