596660-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetsbänkar klass II för laboratorier till Göteborgs universitet
Referensnummer: EUI 19 055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Säkerhetsbänkar
Om upphandlingen
Denna upphandling omfattar kontrakt avseende leverans och installation inklusive driftsättning av tolv (12) stycken nya mikrobiologiska säkerhetsbänkar klass II för laboratorielokaler till Göteborgs universitet. Upphandlingen omfattar även följande:
Option på beställning av ytterligare säkerhetsbänkar
Option på beställning av komplett installation av UV-belysning
Option på beställning av kontroll av skyddsfunktion efter installation
Option på beställning av motordrivet stativ
Option på beställning av underarmsstöd
Reservdelar och förbrukningsmateriel
Köparen avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 39180000 Laboratoriemöbler, 39181000 Laboratoriebänkar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen