596697-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Johanneshov: Restaurangutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storköksutrustning
Referensnummer: 20-126
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39315000 Restaurangutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar både varuköp av storköksutrustning samt tjänster avseende service och installation.
Varor inom storköksutrustning omfattar kategorierna kyl- och frysförvaring, diskutrustning och rengöring samt beredning och tillagning.
Tjänster inom detta ramavtal omfattar service och installation av storköksutrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ramavtalet omfattar både varuköp av storköksutrustning samt tjänster avseende service och installation. Varor inom storköksutrustning omfattar kategorierna kyl- och frysförvaring, diskutrustning och rengöring samt beredning och tillagning.
Del nr: 2
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39221000 Köksutrustning, 39314000 Utrustning för industrikök, 39710000 Elektriska hushållsapparater, 42959000 Diskmaskiner för storkök, 50880000 Reparation och underhåll av hotell- och restaurangutrustning, 50882000 Reparation och underhåll av restaurangutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen