59671-2019 - ResultatSverige-Härnösand: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekvisitionsläkemedel 2019
Referensnummer: 18RS2381
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Samverkansupphandling
Upphandlingen sker i samverkan mellan Landstingen/regionerna i Norra sjukvårdsregionen; Region Västernorrland, Västerbottens läns landsting, Region Jämtland Härjedalen och Region Norrbotten nedan kallad köparen.
Denna upphandling avser ramavtal på rekvisitionsläkemedel enligt beskrivning i Kravspecifikation, Anbudsspecifikation och Mall för Upphandlingskontrakt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Deltagande landsting/regioner har genom fullmakt uppdragit åt Region Västernorrland att genomföra upphandlingen.