59673-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende oberoende mäklartjänster för konsulter
Referensnummer: UH-2018-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser med denna upphandling att upphandla oberoende förmedling av konsulttjänster som exempelvis IT-konsulter, management konsulter och stabnära tjänster. Det är av stor vikt för beställaren att vinnande leverantör har den erfarenhet, organisation och förmedlingsnätverk för att med den snabbhet och kvalitet som kan förväntas av en oberoende konsultmäklare, hantera alla avrop och kompetenser från beställaren. Beställaren har ett kontinuerligt behov av konsulter med varierande kompetens då beställarens organisation samt verksamhet är i kontinuerlig utveckling. Behovet av kompetenser kommer att variera under avtalstiden. Även volymen av timmar kommer att variera beroende på projektet och utmaningarna som beställaren identifierar under ramavtalstiden. Av denna anledning kan inte beställaren estimera volym för avtalet. Denna upphandling avser en (1) tilldelning med avtalstiden två (2) år med option på två (2) år vid max tre (3) tillfällen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 79414000 Konsulttjänster för personalförvaltning, 79415000 Konsulttjänster för produktionsledning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren avser med denna upphandling att upphandla oberoende förmedling av konsulttjänster som exempelvis IT-konsulter, management konsulter och stabnära tjänster. Det är av stor vikt för beställaren att vinnande leverantör har den erfarenhet, organisation och förmedlingsnätverk för att med den snabbhet och kvalitet som kan förväntas av en oberoende konsultmäklare, hantera alla avrop och kompetenser från beställaren.
Beställaren har ett kontinuerligt behov av konsulter med varierande kompetens då beställarens organisation samt verksamhet är i kontinuerlig utveckling.
Behovet av kompetenser kommer att variera under avtalstiden. Även volymen av timmar kommer att variera beroende på projektet och utmaningarna som beställaren identifierar under ramavtalstiden. Av denna anledning kan inte beställaren estimera volym för avtalet.
Denna upphandling avser en (1) tilldelning med avtalstiden två (2) år med option på två (2) år vid max tre (3) tillfällen. Detta medför att avtalstiden max kan blir 8 år.
De krav och villkor som gäller för urvalet av leverantörer framgår av E-Avrop. Vi ber att ni noga läser igenom kraven och villkoren och tillser att samtliga frågor är korrekt besvarade och att begärt material är bifogat när ni lämnar er ansökan.
Ellevio använder e-Avrop som upphandlingsverktyg, vilket bland annat innebär att Ni som sökande får meddelande om tillkommande information under ansökningstiden, en enkel kommunikationsväg samt ett smidigt sätt att lämna in ansökan.
För tillgång till upphandlingsverktyget krävs en inloggning till e-avrop. Användarnamn och lösenord erhålls direkt genom att göra en enkel registrering på www.e-avrop.com. Tänk på att för kontot registrera en e-postadress som kontrolleras även vid enskild persons frånvaro. Observera att beställaren INTE kan administrera Era konton på e-Avrop. Detta ansvarar anbudsgivaren till fullo själv för.
All kontakt i upphandlingen ska ske via e-Avrop för att säkerställa att ingen information missas.