596736-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Finans- och försäkringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av konsulttjänster till Första AP-fondens back office
Referensnummer: 22/52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att tillgodose beställarens behov av konsulttjänster inom finansiell administration till beställarens Back Office-enhet.
Back Office-enheten består av sex personer som ansvarar för administrationen av en bred tillgångsportfölj fördelad på aktier, räntebärande värdepapper, fastigheter, infrastruktur, riskkapitalfonder och hedgefonder. Ansvaret innefattar bland annat hantering av affärstransaktion-er, avstämningar samt kontakter med depåbanker och clearinghus. Beställaren ser att leverantören är delaktig och drivande i att utveckla processer och arbetsmetoder för enheten samt arbetar i olika projekt inom fonden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66600000 Finansförvaltning, 79412000 Finansiella konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen