Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bentiska habitat enligt Deskriptor 6
Referensnummer: 1840-23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön
II.1.4.
Kort beskrivning
Havs- och vattenmyndigheten ansvarar för genomförande av havsmiljöförordningen (SFS 2010:1341). Förordningen grundar sig på havsmiljödirektivet (direktiv 2008/56/EG) och har som mål att uppnå god miljöstatus i svenska havsområden. Målsättningar och tillhörande bedömningar samt åtgärder definieras för elva olika temaområden enligt havsmiljödirektivet, så kallade deskriptorer. Bentiska livsmiljötyper ingår som deskriptor 6 i bilaga 1 till havsmiljödirektivet.
I nuläget saknas en robust och regionalt koordinerad bedömning av bentiska livsmiljötyper. De senaste årens förbättrade datatillgång, både avseende förekomst och utbredning av arter och livsmiljöer (t.ex. genom Havs- och vattenmyndighetens projekt, Nationell marin kartering) samt förekomst av relevanta belastningar (Törnqvist et al. 2018). Uppdraget som nu upphandlas ska definiera lämpliga indikatorer för bedömning och vidareutveckla bedömningen av bentiska livsmiljötyper på långt sikt, samt stödja framtagande av en bedömning av bentiska livsmiljötyper med bästa tillgängliga kunskap på kort sikt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 270 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71354500 Marina mätningar, 73112000 Marin forskning, 90700000 Miljötjänster, 90711200 Miljönormer utom för byggprojekt, 90712000 Miljöplanering, 90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön, 90713000 Miljörådgivning, 90721700 Skydd av hotade arter, 98361000 Marinakvatiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen