596784-2019 - ResultatSverige-VÄNERSBORG: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sugpumpar - Flödesmätare/Flödesväljare
Referensnummer: RS 2019-00989
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting inbjuder Er att lämna anbud avseende Sugpumpar och Flödesmätare/Flödesväljare inklusive tillbehör och reservdelar/förbrukningsartiklar för dessa artiklar samt för befintligt sortiment inom Västra Götalandsregionen.
Upphandlingen omfattar följande produktområden:
1. Ejektorsugar
2. Elektriska sugar
3. Manuella/prehospitala sugpumpar
4. Flödesmätare
5. Flödesväljare
6. Evakueringsejektor
7. Blandare- Andningsoxygen/Andningsluft
8. Operationssug
9. Tillbehör/reservdelar för medicinska och tekniska gaser
10. Övrigt Sugar-Flödesmätare/Flödesväljare
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33160000 Operationsteknik, 33162000 Apparatur och instrument för operationssalar, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 38420000 Instrument för mätning av flöde, nivå och tryck av vätskor eller gaser, 38421000 Utrustning för flödesmätning, 38427000 Flödesmätare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen