59679-2020 - ResultatSverige-Sundbyberg: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UH - Tömning och bortskaffning av fett och matslam
Referensnummer: UH-2019-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundbyberg Avfall och Vatten AB (nedan kallad Beställaren) inbjuder härmed Entreprenörer att lämna anbud i upphandling avseende tömning och bortskaffning av fett från fettavskiljare från livsmedelsverksamheter exempelvis restauranger och skolor, matslam från mattankar, fett och matslam från kombitankar samt slam från enskilda avlopp i Sundbybergs stad.
Entreprenaden är uppdelad i två olika starttider, men samma tid för avslut.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tömning och bortskaffning av matslam från mattankar samt tömning och bortskaffning av fett och matslam från kombitankar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90511300 Insamling av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kombitankar 114 stycken tömningar per år. Mattankstömningar är 310 stycken per år. 1 stycken enskilt avlopp.
Tömning och bortskaffning av fett från fettavskiljare samt tömning av slam från enskilda avlopp. Tömning av enskilda avlopp sker endast på avrop
Del nr: 2
Tömning av fettavskiljare. Antal tömningar per år är 968 stycken.