5968-2018 - ResultatSverige-Västervik: Apparatur för endoskopi och endokirurgi
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för Videokoloskopi
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Nuts-kod SE213 Kalmar län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Landstinget i Kalmar län avser att handla upp två stycken system för videokoloskopi med option på ytterligare utrsstningar och tillbehör.
Utrustningen skall ge förutsättningar för högkvalitativ diagnostik av inflammatoriska, maligna och premaligna tillstånd i nedre gastrointestinalkanalen samt i tillämpliga fall interventionella ingrepp/behandlingar inom samma område.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33168000 Apparatur för endoskopi och endokirurgi
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.