596831-2020 - ResultatSverige-Uppsala: Mikroskop
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsmikroskop, Neurokirurgiska kliniken
Referensnummer: UPPH2020-00169
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38510000 Mikroskop
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett (1) golvstående mobilt operationsmikroskop för användning vid ingrepp på neurokirurgiska operationsenheten på Neurokirurgiska kliniken, Akademiska Sjukhuset i Uppsala. Operationsmikroskopet ska kunna användas med befintligt navigationssystemen BrainLab.
Operationsmikroskopet kommer att användas inom ett brett användningsområde såsom kraniell och spinal kirurgi på såväl barn som vuxna patienter.
Behandling av personuppgifter
Information om hur Region Uppsala behandlar personuppgifter redogörs för i bilaga 1C Behandling av Personuppgifter.
Anbudstidens utgång
Anbud ska vara ingivet till Visma TendSign senast 10.6.2020 23:59. Anbud som inkommer efter anbudstidens utgång får inte prövas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen