596883-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: IN-IN23-0231
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Revisorerna i Region Västmanland inbjuder er att lämna anbud på uppdragen som sakkunniga till regionens revisorer för granskning av styrelse, nämnder och beredningar, samt som sakkunniga till lekmannarevisorerna för granskning av regionens bolag. Uppdragen avser räkenskapsåren 2024 t.o.m. 2026.*För Nya Västerås Flygplats AB upphandlas endast Sakkunnigbiträde till lekmannarevisorn.
Upphandlingen genomförs av Region Västmanland, Org.nr. 232100-0172. Även Region Västmanlands bolag Folktandvården Västmanland AB, org.nr. 556766-5574, Svealandstrafiken AB org.nr. 556555-3350 och Nya Västerås flygplats AB, Org.nr. 559052-3527 omfattas av upphandlingen. Samtliga Region Västmanlands hel- och delägda bolag, befintliga samt under avtalstiden tillkommande, ska som option ha rätt att ansluta sig till avtalet. Tecknat avtal kommer att kunna användas av samtliga avdelningar och verksamheter inom Region Västmanland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen genomförs av Region Västmanland, Org.nr. 232100-0172. Även Region Västmanlands bolag Folktandvården Västmanland AB, org.nr. 556766-5574, Svealandstrafiken AB org.nr. 556555-3350 och Nya Västerås flygplats AB, Org.nr. 559052-3527 omfattas av upphandlingen. Samtliga Region Västmanlands hel- och delägda bolag, befintliga samt under avtalstiden tillkommande, ska som option ha rätt att ansluta sig till avtalet. Tecknat avtal kommer att kunna användas av samtliga avdelningar och verksamheter inom Region Västmanland. I upphandlingsdokumenten kallade köpare.
Upphandlingens diarienummer är: IN-IN23-0231Upphandlingsform: Öppet förfarande enligt Lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.Sista ansökansdag: 2023-10-30 23:59Ansökan är giltig t.o.m: 2024-06-30Sista dag för att ställa frågor: 2023-10-20Utvärderingsmodell: Bästa förhållandet mellan kvalitet och pris.
Tilldelning kommer ske under v.1 2024.
Köparen kommer teckna avtal med 1 leverantör.
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuell/a option/-er beräknas uppgå till ca 19 000 000 SEK.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvolym
Takvärdet i ramavtalet är 23 000 000 SEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.