596897-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Anläggningsarbete
Kvalificeringssystem – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Prekvalificeringssystem Regionnät Ledning
Referensnummer: UH-2023-257
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45232200 Arbeten för kraftledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till att delta i Vattenfall Eldistribution AB prekvalificeringssystem inom kategorin regionnät ledning
Vattenfall Eldistribution AB bjuder genom denna annons in er som entreprenör till att delta i och prekvalificera för att delta i kommande upphandlingar inom kategorin regionnät ledning entreprenader.
Endast entreprenörer som är prekvalificerade och återfinns i prekvalificeringssystemet kommer att bjudas in för att delta i framtida upphandlingar.
Vattenfall Eldistribution AB prekvalificeringssystemet för kategorin kommer att nyttjas så väl för direktivstyrda upphandlingar som för upphandlingar som faller inom nationellt regelverk dvs inom och över i vart tid gällande tröskelvärde som gäller för kategorin. Annonsering av prekvalificeringssystemet kommer att ske löpande i enlighet med de tidsramar som framgår av annonsen. Prekvalificeringssystemets giltighetstid är 14 månader från den 1/11 2023 till och med den 31/12 2024 och förnyas därefter genom att den upphandlande enheten företar ny annonsering. Samtliga prekvalificerade entreprenörer kommer i samband med ett årsskifte få ett meddelande om att en ny prekvalificering kommer behöva genomföras för kategorin. Annonsering kommer ske i Tender Electronic Daily (TED) och i nationell annonsdatabas. Prekvalificeringssystemet kommer att nyttjas i samband med upphandlingar av enskilda kontrakt inom kategorin. Tilldelning av kontrakt i kommande upphandlingar kommer ske utifrån  det mest ekonomiskt fördelaktigaste anbudet där kriterierna pris, eller pris i förhållande till kvalitet kommer ligga till grund för utvärdering av inkomna anbud. I begreppet kvalitet omfattas även hållbarhetskriterier.
Ni som entreprenör erbjuds att när som helst registrera sig i prekvalificeringssystemet för att kunna delta i framtida upphandlingar inom kategorin och registreringen är kostnadsfri.
En förutsättning för att göra affärer med bolag som ingår i Vattenfallkoncernen är att alla leverantörer och entreprenörer som vill delta i kommande upphandlingar skall vara registrerade i det gemensamma prekvalificeringssystem UNCE (Vattenfall Supplier Bank). För att delta i Vattenfall AB kommande upphandlingar skall ni vara prekvalificerad och registrerad i detta system på nivå Silver eller på nivå Silver plus. Det koncerngemensamma kvalificeringssystem annonseras löpande varje år i en separat annons. Ni finner Vattenfall Supplier Bank (UNCE) på följande adress: https://group.vattenfall.com/who-we-are/suppliers/supplier-registration