596900-2020 - ResultatSverige-Visby: Detektions- och analysutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av blododlingsinstrument
Referensnummer: HSN 2020/85
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38430000 Detektions- och analysutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett automatiserat system för blododling och odling, samt med åtföljande detektion av bakterier och jästsvamp i odlingarna samt mellanmjukvara till Mikrobiologen, Visby Lasarett samt blododlingsflaskor och optioner i enlighet med upphandlingsdokumentet.
Beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 38434500 Biokemiska analysatorer, 38434520 Apparater för analys av blod
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen