596907-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-platta
Referensnummer: 2021-17894
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården inbjuder härmed leverantörer att inkomma med ansökan om deltagande i konkurrenspräglad dialog avseende IT-Platta (surfplatta samt operativsystem med tillhörande hanteringsplattform).
Ansökan om deltagande ska lämnas enligt förutsättningarna som framgår av underlaget inklusive bifogade bilagor.
Kriminalvården använder sedan flera år en lösning med IT-plattor, för att låta Intagna ta del av förundersökningsmaterial digitalt. Lösningen består av en standardsurfplatta med specialskriven version av operativsystemet Android med begränsad funktionalitet, som inte tillåter någon okontrollerad kommunikation, samt programvara för överföring och uppdatering.
Upphandlingen syftar till att teckna ett nytt avtal som även ska täcka ytterligare användningsområden, såsom Livscykelhantering och i vissa fall strikt kontrollerad nätverksåtkomst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213500 Handdatorer, 30231320 Pekskärmar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Kriminalvården (KV) inbjuder härmed leverantörer att inkomma med ansökan om deltagande i konkurrenspräglad dialog avseende IT-Platta (surfplatta samt operativsystem med tillhörande hanteringsplattform).
Kort beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården har behov av en distribuerad administration av IT-plattorna, då dessa måste gå att ladda, rensas och ominstalleras/omkonfigureras på plats ute på anstalt och häkte.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som Konkurrenspräglad dialog (KPD) enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling. Upphandlingsobjektet IT-platta motiverar att KPD används eftersom upphandlingen är komplex och ställer krav på anpassningar av lättillgängliga lösningar.
KPD motiveras vidare av att Kriminalvården inte med tillräcklig precision på förhand kan utarbeta tekniska specifikationer avseende de Kriminalvårdsspecifika anpassningarna utan att ha en dialog med leverantörerna på marknaden. Kriminalvården anser att KPD gynnar leverantörerna eftersom de kommer få en större förståelse av upphandlingsobjektet och vara med i dialogen om utformningen av förfrågningsunderlaget. Detta upphandlingsförfarande kommer även främja goda förutsättningar att kunna utveckla ett gott långsiktigt samarbete med ömsesidiga positiva effekter under kommande avtalstid för båda avtalsparterna.
Mer information kring upphandlingsförfarandet finns på Upphandlingsmyndighetens hemsida: https://beta.upphandlingsmyndigheten.se/inkopsprocessen/forbered-upphandling/valja-upphandlingsforfarande/konkurrenspraglad-dialog/
Sista dag för frågor
Sista dag för frågor är 2021-12-13 .
Sista dag för ansökan
Ansökan ska vara Kriminalvården tillhanda senast 2021-12-23 23:59. Ansökningar som inkommer försent kommer att förkastas.
Inlämnande av ansökan för deltagande i KPD
Ansökan ska lämnas elektroniskt i Mercell TendSign genom ifyllande av de filer och formulär som ingår i förfrågan. Elektroniska filer som bifogas anbudet ska vara i ett format vars läsbarhet är allmänt tillgängligt (ex. PDF, Word, Excel). Observera att det finns begränsningar gällande största storlek på enskild fil/dokument enligt Mercell Tendsign.
För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom att göra en enkel registrering på www.tendsign.com. Det är kostnadsfritt för anbudsgivare att använda systemet och att lämna anbud. Efter genomförd registrering får anbudsgivaren omedelbart tillgång till systemet. Tekniska frågor om systemet ställs till Mercell TendSigns support per e-post till tendsignsupport@mercell.com. Supporten återkopplar därefter via telefon eller e-post beroende på ärendets art. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support. TendSign support har normalt öppet helgfria vardagar under kontorstid.