Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt till Mittuniversitetet
Referensnummer: MIUN 2020/1600
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
MIttuniversitetet inbjuder till anbudsgivning gällande Frukt till Mittuniversitetet med dnr. MIUN 2020/1600. Upphandlingen omfattar leverans av frukt i fruktkorgar till Mittuniversitets, anställda. Mittuniversitetet kommer att teckna ramavtal med en (1) leverantör per område, under förutsättning att så många anbudsgivare har gått vidare till utvärdering. Om anbudspriserna är oskäligt höga kan Mittuniversitetet komma att avbryta upphandlingen för aktuellt område. Uppdraget består i att leverera färsk frukt i fruktkorgar enligt överenskommelse till Mittuniversitetetets kontor i respektive område varje vecka. Anbuden kan lämnas på valfritt antal områden, men inte på en mindre volym än ett (1) helt område. Områdena består av följande: 1 Sundsvall 2 Östersund
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Fruktleverans Sundsvall
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 03222100 Tropisk frukt och nötter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fruktleverans Östersund
Del nr: 2