Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Betong- och stålreparationer av P-hus
Referensnummer: 65-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs stads parkering AB (P-bolaget) äger och förvaltar 26 P-hus.
Flertalet av dem är uppbyggda av betong med förtillverkade pelare och balkar (balkarna är spännarmerade) samt platsgjutna och vaccumsugna bjälklag, ett av p-husen är uppbyggt helt i stål.
Fasadmaterialet varierar men flertalet har betong, sjösten eller tegel. Ståldetaljer finns.
Fastigheterna är byggda mellan år 1966-2012.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45213312 Byggnation av parkeringshus, 45261213 Läggning av takplåt, 45261310 Plåtslageri, 45261420 Vattentätning, 45261910 Takreparation, 45262300 Betongarbeten, 45262330 Betongreparationer, 45262420 Uppförande av stålstrukturer, 45262680 Svetsning, 45442100 Målning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen