597209-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Släp-, påhängsvagnar och fraktcontainrar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Olja/fett container
Referensnummer: 19FMV4787
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34220000 Släp-, påhängsvagnar och fraktcontainrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Tidigare upphandling av container med samma referensnummer är avbruten och ersätts av denna. Vissa villkor har ändrats bland annat har en Option lagts till etc. FMV har av FM fått uppdrag att anskaffa en funktion för olje- och fetthantering för fordon och maskiner, inrymd i en 20 fots container som komplettering till M5584-231801 OLJE/FETT CO20 TT /T.Olje/fett containern är en 20-fotscontainer försedd med ingångsdörr på containerns långsida. Containerns huvudsakliga syfte är att förse Försvarsmakten med förmågan att; tappa/fylla på fordonsvätskor, smörja fordon och maskiner och stöd vid daglig- och särkild tillsyn av Försvarsmaktens fordon. Containern kommer att nyttjas som en lättransporterad och snabbt omgrupperingsbar resurs vid en stor del av Försvarsmaktens förband, både nationellt och internationellt.