597276-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Vänersborg: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Array scanner
Referensnummer: RS 2023-00547
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götaland regionen genomför en frivillig förhandsinsyn i enlighet med med LOU (2016:1145) 10 kap 5§, med avsikt att teckna avtal med Illumina AB. Avtalet gäller Iscan, en array scanner för diagnostik av metabola sjukdomar.
Upphandlande myndighet avser teckna ett avtal för köp, leverans och installation av ovanstående utrustning samt support och underhåll.
Motivering till valet av förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) 6 kap. 14 § är att tjänsten endast kan tillhandahållas av en viss anbudsgivare av följande skäl: Konkurrens saknas då utrustningen måste vara kompatibel med befintlig utrustning.
Ett avtal kommer att tecknas efter att avtalsspärr löpt ut. I samband med denna annons träder avtalsspärr i kraft. Denna avtalsspärr innebär att avtal inte kan tecknas förrän efter 10 dagar har gått.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33124100 Diagnostisk utrustning, 38520000 Skannrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet avser att teckna ett avtal för köp, leverans och installation av ovanstående utrustning samt support och underhåll.