597347-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Uthyrning av jordbruksmaskiner med maskinskötare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadmaskintjänster
Referensnummer: 2023/3534
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77111000 Uthyrning av jordbruksmaskiner med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för tillhandahållande av entreprenadmaskiner med förare som UM (Upphandlande Myndighet) kommer att avropa för arbeten i samband med skötsel av gator och torg, gång- och cykelvägar, grävning, transport, anläggning, underhåll vid förvaltning av kommunala fastigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34130000 Motorfordon för godstransport, 34144710 Hjullastare, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för entreprenadmaskintjänster
UM har tidigare haft ett ramavtal för entreprenadmaskintjänster men då var en stor del av avropen underhåll av dagvattenbrunnar och för det har det nu gjorts en separat upphandling vilket gör nuvarande behov av entreprenadmaskintjänster svårt att bedöma. UM uppskattar att behovet enligt detta avtal kommer vara ca 600 000 SEK per år. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. UM lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 5 000 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Avtalet avser gälla under fyra (4) år. Från det att avtalet löpt i 18 månader, kan Landskrona stad komma att säga upp avtalet med sex (6) månaders uppsägningstid. När avtalet löpt i fyra (4) år löper det ut utan föregående uppsägning.Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
UM förbehåller sig rätten att vid större enskilda köp göra separat upphandling.
Begränsningar:Avtalet gäller ej underhåll av dagvattenbrunnar, sophämtning, leverans av grus/jord/makadam, rivningsarbeten, byggnation av fastigheter, anläggningsarbeten som inte helt utförs i egen regi, beläggningsarbeten och vinterväghållning i byarna utanför stadens centrum.Vissa arbeten ska ses som ett komplement till av Staden, i egen regi utförda tjänster, så som vinterväghållning.