59738-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Coachning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ledarstöd.
Referensnummer: 16FMV10452
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79998000 Coachning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten och FMV är i behov av ledarstöd för chefer som behöver detta för sin egen utveckling och för verksamhetsutveckling. Ledarstödet bygger på individuella möten, samt avstämning och återkoppling till arbetsgivaren i en form som man kommer överens om i början av varje uppdrag. På Försvarsmakten och FMV finns det chefer på olika nivåer: mellanchefsnivå, högre chefer – indirekt nivå, generalsnivå och civil motsvarighet (exekutiv nivå), myndighetsledningen. PÅ FMV kommer också att använda tjänsterna för chefer på lägre nivåer.
Försvarsmakten och FMV uppskattar behovet för ledarstöd att vara ca 400 timmar per år. Volymen baseras på historiska volymer och kan variera med åren. Myndigheterna garanterar inte några volymer. Myndigheterna avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen