59742-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Laboratorietjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Foderanalyser.
Referensnummer: 5.4.11-8627/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Foderanalyser:
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på foderanalyser. Områdena är följande:
Del 1: Grundämnen avseende arsenik, bly, kadmium och kvicksilver samt zink som zinkoxid.
Del 2: Bekämpningsmedelsrester.
Del 3: Dioxin, dioxinlika PCB och icke-dioxinlika PCB.
Del 4: Näringsanalys med avseende på råprotein, råfett, växttråd, aska och vatten samt innehåll av lysin och metionin.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73111000 Forskningslaboratorietjänster, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90721000 Miljösäkerhet, 90721300 Skydd mot förorening av livsmedel och foder, 90732800 Analys av mängden bekämpningsmedelsföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen