59744-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Tingsryd: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshämtning del av Tingsryds kommun.
Referensnummer: 17-002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte med upphandlingen är att uppfylla kommunens skyldighet att samla in och transportera bort hushållsavfall på landsbygden i Tingsryds kommun.
Det finns en option som eventuellt kommer att utnyttjas, vilken gäller att uppfylla kommunens skyldighet att samla in och transportera bort hushållsavfall i kommunens samhällen.
Sista anbudsdag:
Anbudet ska vara beställaren tillhanda senast 20.3.2017 23:59.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen